Kurs „0” przeznaczony jest dla osób, które nie umieją jeździć konno. Obejmuje on 20 godzin zajęć praktycznych oraz 10 godzin wykładów teoretycznych. Zajęcia odbywają się w raz w tygodniu przez cały semestr.
Zajęcia praktyczne odbywają się od poniedziałku do piątku o godzinie 9, 11 lub 15 oraz w sobotę o 9 i 11 (kursy tzw. „ułańskie” dla mężczyzn chcących wstąpić do RKSOP) i trwają dwie godziny zegarowe. Odbywają się w maksymalnie czteroosobowych grupach. Zapisując się na kurs wybierasz jedną stałą godzinę. Spotkania te są przeznaczone na naukę bezpiecznego obchodzenia z koniem, czyszczenia, siodłania oraz podstaw jazdy. Pierwsze 4-5 zajęć odbywa się na lonży – prowadzący utrzymuje konia na kole przy pomocy liny zwanej lonżą tak, byś nie musiał martwić się o powodowanie koniem – Twoim zadaniem będzie nauka łapania równowagi, anglezowania i podstaw prawidłowego dosiadu. Kolejne spotkania to jazdy samodzielne, czyli zaznajomienie się i doskonalenie ruszania, zatrzymywania, skręcania i przejść między chodami w stępie i kłusie, a dla tych, co szybko łapią, także pierwsze galopy.
Wykłady teoretyczne dostarczą Ci podstawowej wiedzy na temat anatomii, psychologii koni, ras i maści, żywienia, teorii jazdy, budowy sprzętu oraz podstaw weterynarii.
Ukończenie kursu „0” daje Ci możliwość podejścia do egzaminu, po którym jesteś już pełnoprawnym członkiem AKJ!
Czy potrzebuję jakiegoś sprzętu?
Na początek wystarczą wygodne spodnie (nie jeansy!) oraz sportowe buty z płaską podeszwą. Toczek (kask do jazdy) oraz palcat możesz bez problemu bezpłatnie pożyczyć u nas w stajni. Dysponujemy również kilkoma parami jeździeckich gumowców, jeśli nie masz odpowiedniego obuwia. Pamiętaj, by na kurs zakładać rzeczy, których nie szkoda Ci będzie pobrudzić.
Organizacja zajęć
Bardzo prosimy – nie spóźniaj się! Prowadzący i reszta uczestników będą musieli na Ciebie poczekać, tracąc czas, który mogliby przeznaczyć na naukę, a wbrew pozorom wyszykowanie wierzchowca zajmuje na początku trochę czasu. Jeśli masz możliwość, przyjdź 10 minut wcześniej, by spokojnie się przebrać, a dwie godziny kursu przeznaczyć już na pracę z koniem.
Jeśli z jakichś powodów nie możesz przyjść, poinformuj o tym swojego prowadzącego. Staraj się to zrobić z wyprzedzeniem, bo z Twojego miejsca może jednorazowo skorzystać osoba odrabiająca nieobecność na swoim kursie.
Jeśli chcesz odrobić zajęcia z inną grupą, upewnij się, że jest danego dnia wolne miejsce, tak by prowadzący nie miał większej ilości kursantów i nauka mogła przebiegać jak najefektywniej.
Nie bój się pytać! W trosce o Twoje bezpieczeństwo każdą wątpliwość zgłaszaj swojemu prowadzącemu. Lepiej po raz wtóry zadać podstawowe pytanie, niż narazić bezpieczeństwo swoje i innych uczestników.
Baw się dobrze i nie zrażaj początkowymi trudnościami! Wbrew pozorom jazda konna to trudny sport, wymagający wielu godzin ćwiczeń, dlatego nie martw się, jeżeli początkowo nie wszystko będzie szło po Twojej myśli. Jazda konna ma być przede wszystkim dobrą zabawą!