Początki lubelskiego AKJ sięgają roku 1965, kiedy to 5 maja w sali klubu „Eskulap” utworzono Studencką Sekcję Hippiczną, zrzeszającą grono entuzjastów jazdy konnej z okolic Lublina. Wtedy również powołano pierwszy Zarząd, którego skład był następujący:
prezes – Andrzej Bartoszcze
vice prezes – Włodzimierz Wieczorkiewicz
skarbnik – Zbigniew Czop
sekretarz – Elżbieta Dylska
Sekcja rozpoczęła swoją działalność bardzo dynamicznie, bowiem już w pierwsze wakacje ’65, odbyła się akcja „Lato 1965” – obóz środowiskowy w Państwowym Stadzie Ogierów w Białce. Od nowego roku akademickiego nawiązano ścisłą współpracę z Lubelskim Klubem Jeździeckim, zapisując wszystkich członków SSH do tego klubu. Dzięki temu kształcili swoje umiejętności jeździeckie pod okiem instruktorów. W tamtych latach posiadanie przez SSH własnych koni było marzeniem absolutnie nieosiągalnym, dlatego tym bardziej współpraca z LKJ była cenna dla członków Sekcji. Innym ważnym wydarzeniem dla nowopowstałego stowarzyszenia były obchody lubelskich juwenaliów „Kozienalia”, kiedy to jeźdźcy ze Studenckiej Sekcji Hippicznej stanowili konną eskortę pochodu kozienaliowego, przebrani w stroje historyczne.
Przełomowym przedsięwzięciem dla SSH był konny rajd turystyczny zorganizowany przez Stanisława Augustyna w kwietniu 1967 roku. Była to impreza bardzo duża w skali kraju, chodziło bowiem o zorganizowanie trasy konnej Młodzieżowego Rajdu Nadwiślańskiego do Kazimierza Dolnego o łącznej długości około 150 km (co jak na tamte czasy i umiejętności klubowiczów było nie lada wyzwaniem). Mimo, że podczas przejazdu „z wyjątkiem gradobicia i słońca było wszystko – deszcz, śnieg, mgła, mżawka”, udało się dojechać szczęśliwie do celu. Mało tego – tryumfalny wjazd do Kazimierza został uwieńczony na taśmie Kroniki Filmowej, a rajdy do Kazimierza trafiły do kanonu tradycji klubowych. Do dzisiaj w kwietniu lub maju organizowany jest kilkudniowy rajd konny – niestety, z powodu budowy drogi szybkiego ruchu, zmuszeni byliśmy zmienić odwieczną trasę przejazdu.
Ważny dla SSH był rok 1968, kiedy to zorganizowany został pierwszy kurs jazdy konnej, który poprowadził Józef Zagor (swego czasu członek kadry narodowej WKKW). Wtedy też po raz pierwszy Sekcja została zaproszona do udziału w zawodach jeździeckich, które zakończyły się spektakularnym sukcesem, bowiem z Torunia powrócili z I oraz III miejscem (i pięknym pucharem za zwycięstwo). Również w tym roku (dokładnie 30 czerwca) postanowiono powołać Środowiskowy Klub Turystyczny – Akademicki Klub Jeździecki Zrzeszenia Studentów Polskich w Lublinie, podległy bezpośrednio Komisji Turystyki i Sportu RO ZSP i będący członkiem Warszawskiego Okręgowego Związku Jeździeckiego.
Członkowie AKJ ZSP kształcili swoje umiejętności jeżdżąc w LKJ-ocie oraz u innych osób, które udostępniały swoje konie sympatycznym studentom. Również tradycją stały się wycieczki autokarowe do różnych stadnin, podczas których uczestnicy doskonalili swoje umiejętności i pogłębiali swoją wiedzę z zakresu jeździectwa i hodowli koni (a przy okazji mogli zwiedzać okoliczne zabytki).
W 1983 roku kilku członków AKJ w tym Zbigniew Malicki zostali zaproszeni przez Bieszczadzka Konną Straż Ochrony Przyrody do uczestniczenia we wspólnej akcji letniej polegającej na patrolowaniu Bieszczadzkiego PN. Zainspirowani tym pomysłem członkowie Akademickiego Klubu Jeździeckiego zaczęli powoli organizować podobną Straż. Wybór patrolowanego miejsca padł na Roztoczański PN, z racji dużego zalesienia i najbliższej lokalizacji. Dzięki temu już rok później zorganizowano pierwszy próbny szwadron – pieszy i trwający tylko 4 tygodnie. Natomiast już w 1985 odbyła się pierwsza akcja letnia na wypożyczonych koniach. Od tej pory co roku nasze konie wraz ze Strażnikami Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolski i koleżankami z AKJ spędzają trzymiesięczne wakacje na Roztoczu w Leśniczówce Dębowiec.
Od 1991 do 2020 siedzibą Akademickiego Klubu Jeździeckiego była tzw. „Wólka”, czyli baza przy ulicy Abramowickiej 143a.
Poniżej zamieszczamy sporządzoną przez pana Janusza Macha, jednego z założycieli AKJ, przy pomocy kol. Marty Grumy i Strażnika Przemka Jankowskiego listę Zarządów AKJ oraz list od pana Janusza Macha.
List do Członków AKJ od p. Janusza Macha
Lista Zarządów Akademickiego Klubu Jeździeckiego do 2025 roku