Akademicki Klub Jeździecki to oparta całkowicie na zasadzie wolontariatu organizacja zrzeszająca studentów lubelskich uczelni. Jesteśmy społecznością, którą łączy miłość do koni i jazdy konnej, a także chęć integracji i wspólnego działania. Niektórzy z nas swoją przygodę z jeździectwem zaczęli poza AKJ-em, jeszcze jako dzieci, ale większość z nas pierwsze kroki stawiała właśnie tutaj.
Członkostwo w AKJ wielu z nas przyniosło, prócz nowych doświadczeń, przyjaźnie na lata, a nawet towarzyszy życia.
Akademicki Klub Jeździecki działa przy Stowarzyszeniu Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Jest to również organizacja wolontariacka zrzeszająca większość męskiej części AKJ, skupiająca się na ochronie przyrody w roku akademickim na terenie okolicznych lasów, a podczas wakacji w Roztoczańskim Parku Narodowym. Więcej o RKSOP dowiesz się na www.roztoczanskakonna.pl
Jak działamy?
Członkostwo w AKJ opiera się na pracy dla wspólnego dobra. Każdy z nas może korzystać z naszych wierzchowców w zamian za wyrabianie tzw. wacht. Wachty – czyli dwunastogodzinne zmiany w stajni – dzielą się na dzienne i nocne. Każdy Klubowicz jest zobowiązany wyrobić jedną wachtę w tygodniu, na którą zapisuje się na początku każdego semestru.
Do obowiązków wachty należy karmienie i pojenie koni, utrzymywanie porządku w stajni i obejściu, a także wykonywanie drobnych zleconych przez Koniuszego zabiegów weterynaryjnych. Prócz wspólnej pracy każda zmiana ma też sporo czasu na integrację i wspólne spędzanie czasu.
Utrzymanie naszej stajni pochodzi między innymi ze składek członkowskich, które zbieramy na początku każdego semestru. Ich wysokość jest symboliczna – 100zł/semestr.
Jazdy konne po wstąpieniu do klubu odbywają się samodzielnie, ale można też dokształcać się pod okiem starszych stażem kolegów, na kursach „0,5”, „1” lub na jazdach z instruktorem.
Tradycją naszego Klubu są cykliczne imprezy m.in. Andrzejki, Marzanna, Walentynki, czy Kokoski. Te ostatnie – ustanowione na cześć konia Kokosa – to rywalizacja dwóch, wybranych wcześniej w głosowaniu obozów w konkurencjach takich jak wyścigi taczek, czy tor przeszkód do pokonania razem z wierzchowcem. Poza dużymi wydarzeniami każda wachta to okazja do zabawy i integracji ze współwachtowiczami! Karaoke w Kuchni, Kino Stajnia, czy wieczór z planszówkami? Wybór należy do Was!
Jeśli chcesz spróbować nowej studenckiej przygody, nie czekaj! Zapisz się na kurs „0” lub umów się na egzamin eksternistyczny.